MEB onaylı özel yurtlar (İstanbul)

yurt yönetim odasının duvarında MEB tablosu var. Sağ tarafta bir kadın bu tabloyu işaret ediyor

Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki ve ülkemizin dış temsilciliklerinde Türkiye adına sürdürülen tüm eğitim ve öğretim faaliyetlerini geliştirme, sürdürülmesini sağlama ve denetleme yetki ve sorumluluğuna sahiptir. Özel yurtlar da dahil olmak üzere, eğitim ve öğretimle ilişkili tüm iş ve işlemler, bakanlığın sev ve idaresinedir. MEB onaylı özel yurtlar da bakanlığın bağlı kurumlarıdır. İstanbul ve diğer tüm illerdeki, bakanlık yetki alanına giren barınma tesisleri, ruhsat alırlar. Bakanlığın yetkisinde yer alan kurumlar ruhsatsız çalışamaz.

Yurtlar neden MEB tarafından onaylanır?

Esasında MEB onaylı öğrenci yurdu olmak, bir seçenek değildir. Temel eğitim seviyesindeki öğrencilerin yurt gereksinimleri, konaklama hizmeti ile karşılanamaz. Örneğin; ilkokul öğrencisi, otelde tek başına kalamaz. Dolayısıyla 18 yaşın altındaki öğrenciler için yurt; bir zorunluluktur.

Yatılı okullar daha yaygın olmak üzere, ilköğretim sonrası temel eğitim seviyesinde öğrencilerin barınma hizmetlerinin nitelikleri, kanunla düzenlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı, ÖZEL ÖĞRENCİ BARINMA HİZMETİ KURUMLARININ STANDARTLARI İLE ÇALIŞMA USUL VE ESASLARI HAKKINDA YÖNERGE kapsamında, tüm kurumlar kanuna uygun çalışmak durumundadır. Kurum açılmasına izin verme yetkisi bakanlıktadır. Aynı şekilde kurumların denetlenmesi de bakanlığın yetki alanına girer. Bakanlık yapacağı denetimlerde herhangi bir uygunsuz durum görürse, kurumu cezalandırabilir veya kapatabilir.

İstanbul’daki MEB onaylı yurtlar hangileridir?

istanbul haritasında özel yurtların konumunu tasvir eden minik logolar

İstanbul’daki MEB onaylı yurtlar başlığı altına, tüm yurtlar girer. Kanuna göre ruhsatsız yurt açmak yasaktır. Yani eğer tesisin adı yurt ise bakanlığa bağlı olmak durumundadır. Temel eğitim seviyesinde bunun istisnası yoktur. Ancak yükseköğretim için konaklama tesisi işletmek, belli durumlarda mümkündür.

Yükseköğrenim öğrenci yurtları MEB’e bağlı mıdır?

üniversite binasını işaret eden kız

Yükseköğrenim öğrenci yurtları, Gençlik ve Spor Bakanlığı (GSB) uhdesinde yer alır. Geçmişte MEB bünyesinde çalışan bu kurumlar, yenilenen yönetmelik ile GSB’ye bağlanmıştır. Ancak yükseköğrenim seviyesinde öğrenciler için yurt olmadan barınma hizmeti veren tesisler de söz konusudur. Otel, motel, pansiyon, apart ve ev paylaşımı biçiminde bu tür hizmetler vardır. Ancak bunların yurt oldukları söylenemez. Yurtlar özel kurallar ve koşullara tabidir ve devlet denetiminde olmak zorundadır.

İstanbul’daki özel yurtlar, öğrencilerinin yaş grubuna göre farklı bakanlıkların denetimindedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi;

  • Temel eğitim yurtları, Milli Eğitim Bakanlığı
  • Yükseköğrenim Yurtları, Gençlik ve Spor Bakanlığı

tarafından sevk ve idare edilir.

Yurtlar hakkında sorularını için bizi arayın. Bize iletişim sayfamızdaki formdan, e-posta ile veya WhatsApp üzerinden anlık mesajlaşma ile ulaşmanız mümkündür. Ayrıca Nuvola yetkilileri, mesai saatleri içerisinde 0 212 270 70 40 numaralı telefonda hizmetinizdedir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

boğaz köprüsü görüntüsünün önünde, fotoğraf kareleri içerisinde istanbul'dan görseller
yurt yönetim odasının duvarında MEB tablosu var. Sağ tarafta bir kadın bu tabloyu işaret ediyor
geri planda çeşitli yurt ve öğrenci görselleri, ön planda açık kahverengi yazı ve büyük harflerle; "istanbul özel öğrenci yurtları ne kadar yeterli?" yazısı.
geri planda, ders çalışan kız öğrenci yurdu öğrencisi, önce "TL" sembolü ve üzerinde "özel yurt fiyatları" yazısı
Genel Yurt Temizliği Hizmetleri yazısının arkasında, temizlikle ilgili semboller ve elinde faraş tutan bir kadın
Kız Öğrenci Yurdu Sosyal Ortamında Yaşam yazısı altında yurt odasındaki kız öğrencilerin iki adet görseli
yurt ücreti ödeme seçenekleri ana görsel
en iyi öğenci yurdu hangisidir yazısının yanında yurt görseli bulunan resim
Öğrenci Yurtlarında Yemek Servisi Nasıl Yapılır? yazısı gerisinde, yemek yiyen öğrenciler ve yemek tabağı
Kız Yurtlarında Spor Salonu Var Mıdır? yazısı altında yürüyüş bandından yürüyen kızlar
İstanbul'daki özel yurtlar nasıl seçilir?
tepede "kız yurtları" yazılı altında otel gibi mi hizmet verir alt metni bulunan görsel. yarım daire içerisinde nuvola logosu, geri planda oda görseli ve ön planda merak eden çocuk görseli
5 parçaya ayrılmış ekrnaın ortasında daire içerisinde "kız yurtlarında beslenme" yazısı ve altında nuvola öğrenci yurdu logosu. dairenin çevresinde 2 kadın ve yiyecekler.
kız yurtlarında giriş çıkış saateleri yazısı bulunan, en tepede nuvola kız yurdu logosu yer alan tasarım
sportif araçlar ve sporcu kadın görseli üzerine spor neden gereklidir sorusu resmin altında raket, basketbol topu ve sus şişesi gibi temsili semboller yer alıyor
Öğrenci Yurtlarında İnternet Hizmeti Var Mıdır? yazısı gerisinde gülümseyen kız ve internet giren kız görselleri
soldaki yeşil zemin üzerinde, "yurt binalarında deprem güvenliği nasıl kontrol edilir?" yazısı ve altında nuvola kız yurdu logosu. ortada mühendis kadın görsseli ve onun hemen üzerinde nuvola binası görseli
Yurt Binalarının, Diğer Binalara Göre Farkları hakkında merak edilenler temalı, nuvola öğrenci yurduna ait 12 görselin küçük hallerinin yer aldığı tasarım
pembe buruşuk kağıt üzerine Kız Yurdu Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir? yazısı. geri planda ders çalışan öğrenci ve yataktan kalkan öğrenci görseli.
sertifika tasarımı üzernde büyük "yurt ruhsatı" yazısı. Üstte ve ortada Nuvola Kız Yurdu yazıları.
Öğrenci Yurtlarında 24 Saat Güvenlik Bulunmalıdır yazısı altında pembe geri plan ve güvenlik görevlisi
Uygun Fiyatlı Kız Yurdu Seçimi Nasıl Yapılır? yazısı altında yurt görseli ve yurt odasında oturan iki kız öğrenci
Üniversite binasının önünde, baş parmağıyla, onaylama işsareti yapan kız öğrenci görseli. Görsel üzerinde, kalem kutusu, palet ve yola devam yazısı.
Güvenli Konaklama İçin Resmi Öğrenci Yurdu Seçeneklerini Tercih Edin yazısı altında yurt ve yurt odasındaki kız öğrenciler