Günlük Spor neden gereklidir?

sportif araçlar ve sporcu kadın görseli üzerine spor neden gereklidir sorusu resmin altında raket, basketbol topu ve sus şişesi gibi temsili semboller yer alıyor

Spor gerekli midir? Sorusunu soruyorsanız, aslında baştan yanlış yola girdiniz demektir. Spor veya beden eğitimi, elbette gereklidir. Burada sorulması gereken soru; “Spor neden gereklidir?” olmalıdır.

Spor Sağlık İçin Faydalıdır

sağlık ve spor ilişkisi

Sportif aktiviteler, yaş grubuna uygun biçimde; profesyonel ve ağır sporlar olmadıkları koşullarda sağlık için faydalıdır. Bu noktada, dünyadaki hiçbir sağlık otoritesinin aksi görüşü yoktur.

İnsan bedeni, bugünün şehir yaşantısı koşullarına evrimsel gelişimi itibariyle uygun değildir. İnsanoğlu, var olduğu süreçte bedensel etkinlikleri ile hayatını sürdürmüş olmasına karşın, son yüzyıl bunun aksine bir yaşam biçimini ortaya çıkarmıştır.

Şehir insanı avlanmıyor, tarla – bahçe işi yapmıyor ve hatta yürümüyor. Bu durumda, bedensel etkinliğe ihtiyaç duyan bedenimiz, öncelikle kas ve iskelet sistemi, bunun devamında tüm yaşamsal fonksiyonlar bakımından negatif etkileniyor.

İlkokuldan itibaren, okullarda beden eğitimi dersinin işleniyor olmasının da sebebi tam olarak budur. Olağan etkinliklerimiz içerisinde var olmayan bedensel aktivite gereksinimini, özel olarak zaman ayırdığımız sportif faaliyetlerle tamamlamamız, günümüz bilim dünyasının ortak çağrısıdır.

Sporun ruh sağlığına faydası var mıdır?

Elbette. Bedenin, gerekli deşarj mekanizmalarını çalıştırıp odak noktalarını dağıtmasına yardımcı olan spor etkinlikleri, böylece mental yorgunluk ve stresin azalmasına yardımcı olur.

Güzellik ve spor

güzellik ve sporun ilişkisi

Hepimiz çok güzeliz, hepiniz çok güzelsiniz. Öncelikle kalıplaşmış güzellik algılarından söz etmediğimizin altını çizelim. Güzel olmak ve fit olmak arasında kurulan doğrusal ilişkiyi reddediyoruz. Ancak sağlıklı görünen zinde bir bedene sahip olmak için çabalamak gerektiğini de unutmuyoruz.

Yeterli hareketi yapan bedenin, tüm fonksiyonlarının sorunsuz çalışacağı ve buna bağlı olarak daha iyi görüneceği aşikardır. Neden bunu denemiyoruz?

Uzmanlar ne diyor?

Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne göre; spor doğru yapılması halinde bedenimiz için bir gereklilik. Ancak elbette bunun aşırı olmaması ve yan etkileri ortaya çıkarmaması gerekiyor.

Özellikle kas ve iskelet sistemindeki ortaya çıkabilecek travmalar ve kalp sağlığını etkileyen durumlardan kaçınmak ve doğru egzersizleri yapmak son derece önemli olarak tanımlanıyor. Harvard Tıp Fakültesi, “Neden Egzersiz Yapmalıyız veya yapmamalıyız?” sayfasında bu konuya yer veriyor.

Nuvola’da Sağlık ve Güzellik Standart!

gülümseyen emoji ve nuvolada sağlık ve güzellik standart yazısı

Nuvola Kız Öğrenci Yurdu, öğrencilerine kapsamlı ve tüm ihityaçlarını karşılayan hizmetler sunmak için çalışır. Şakayla karışık sloganımızda belirttiğimiz Fitness Center hizmeti de bunlardan birisidir.

Tekrar ediyoruz; “hepimiz çok güzeliz, hepiniz çok güzelsiniz.” Peki nenden buna daha sağlıklı olmayı da eklemeyelim?

Nuvola Kız Yurdu Fitness Center

nuvola fitness center görseli üzerine öğrenclerimiz fitness salonumuzu dilediği gibi kullanabilyor yazısı

Nuvola Kız Yurdu, tam donanımlı ve yeterli kapasiteye sahip fitness center hizmeti ile öğrencilerine, istedikleri zaman spor yapabilme imkanı sunuyor. Günün stresinden sıyrılmak ve toksinlerimizden uzaklaşmak için ihtiyacımız olan her ekipman, spor salonumuzda mevcut. Kız yurdu spor salonu gereksinimleri noktasında evrensel donatı ilkelerini benimsiyoruz.

Mutlu Öğrenci Yurdu İle Tanışın!

nuvola kız yurdu logo ve gülümseyen emoji

Nuvola; sağlıklı, konforlu ve güvenli kız yurdu deneyimini en iyi koşullarla sunmak için çalışır. Yüzümüz ve yüzünüz hep gülsün diye çalışıyor ve kendimizi; “Mutlu Kız Yurdu” olarak tanımlıyoruz.

Not: Birlikte gülümsemeyi çok isteriz. Şimdi kurumumuzla ilgili daha detaylı bilgi almak için sayfalarımızı ziyaret edebilir veya bize iletişim kanallarımızdan ulaşabilirsiniz.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

boğaz köprüsü görüntüsünün önünde, fotoğraf kareleri içerisinde istanbul'dan görseller
yurt yönetim odasının duvarında MEB tablosu var. Sağ tarafta bir kadın bu tabloyu işaret ediyor
geri planda çeşitli yurt ve öğrenci görselleri, ön planda açık kahverengi yazı ve büyük harflerle; "istanbul özel öğrenci yurtları ne kadar yeterli?" yazısı.
geri planda, ders çalışan kız öğrenci yurdu öğrencisi, önce "TL" sembolü ve üzerinde "özel yurt fiyatları" yazısı
Genel Yurt Temizliği Hizmetleri yazısının arkasında, temizlikle ilgili semboller ve elinde faraş tutan bir kadın
Kız Öğrenci Yurdu Sosyal Ortamında Yaşam yazısı altında yurt odasındaki kız öğrencilerin iki adet görseli
yurt ücreti ödeme seçenekleri ana görsel
en iyi öğenci yurdu hangisidir yazısının yanında yurt görseli bulunan resim
Öğrenci Yurtlarında Yemek Servisi Nasıl Yapılır? yazısı gerisinde, yemek yiyen öğrenciler ve yemek tabağı
Kız Yurtlarında Spor Salonu Var Mıdır? yazısı altında yürüyüş bandından yürüyen kızlar
İstanbul'daki özel yurtlar nasıl seçilir?
tepede "kız yurtları" yazılı altında otel gibi mi hizmet verir alt metni bulunan görsel. yarım daire içerisinde nuvola logosu, geri planda oda görseli ve ön planda merak eden çocuk görseli
5 parçaya ayrılmış ekrnaın ortasında daire içerisinde "kız yurtlarında beslenme" yazısı ve altında nuvola öğrenci yurdu logosu. dairenin çevresinde 2 kadın ve yiyecekler.
kız yurtlarında giriş çıkış saateleri yazısı bulunan, en tepede nuvola kız yurdu logosu yer alan tasarım
sportif araçlar ve sporcu kadın görseli üzerine spor neden gereklidir sorusu resmin altında raket, basketbol topu ve sus şişesi gibi temsili semboller yer alıyor
Öğrenci Yurtlarında İnternet Hizmeti Var Mıdır? yazısı gerisinde gülümseyen kız ve internet giren kız görselleri
soldaki yeşil zemin üzerinde, "yurt binalarında deprem güvenliği nasıl kontrol edilir?" yazısı ve altında nuvola kız yurdu logosu. ortada mühendis kadın görsseli ve onun hemen üzerinde nuvola binası görseli
Yurt Binalarının, Diğer Binalara Göre Farkları hakkında merak edilenler temalı, nuvola öğrenci yurduna ait 12 görselin küçük hallerinin yer aldığı tasarım
pembe buruşuk kağıt üzerine Kız Yurdu Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir? yazısı. geri planda ders çalışan öğrenci ve yataktan kalkan öğrenci görseli.
sertifika tasarımı üzernde büyük "yurt ruhsatı" yazısı. Üstte ve ortada Nuvola Kız Yurdu yazıları.
Öğrenci Yurtlarında 24 Saat Güvenlik Bulunmalıdır yazısı altında pembe geri plan ve güvenlik görevlisi
Uygun Fiyatlı Kız Yurdu Seçimi Nasıl Yapılır? yazısı altında yurt görseli ve yurt odasında oturan iki kız öğrenci
Üniversite binasının önünde, baş parmağıyla, onaylama işsareti yapan kız öğrenci görseli. Görsel üzerinde, kalem kutusu, palet ve yola devam yazısı.
Güvenli Konaklama İçin Resmi Öğrenci Yurdu Seçeneklerini Tercih Edin yazısı altında yurt ve yurt odasındaki kız öğrenciler