İstanbul’daki Özel Yurtlar Nasıl Seçilir?

İstanbul'daki özel yurtlar nasıl seçilir?

İstanbul’daki özel yurtlar, farklı standartları olan ve bir kısmının gerçek anlamda yurt olduğunu söylemenin doğru olmayacağı tesislerdir. Gençlik ve Spor bakanlığına bağlı çalışan kuruluşlarda, asgari standart birliği var olsa da bakanlık denetimi olmayan konaklama tesislerinde herhangi bir standart birliğinden söz etmek mümkün değildir. Bu durum, özellikle kız öğrenciler için bir problem olarak nitelenebilir.

Herhangi bir konaklama tesisinin, “öğrenci yurdu” olarak tanımlanması mümkün değildir. Zira gerek kamuda gerekse özelde yurtların, özellikle güvenlik ve sağlık noktasında ciddi sınırlamaları vardır. Örneğin; deprem yönetmeliği hususları bu tesislerin açılışında hassasiyetle denetlenir ve tesislerin çalışma izinleri, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nün onayının ardından çıkarılır. Bunun yanında, bu tesislerin yangın tedbirlerinin yeterliliği; İtfaiye daire başkanlığı tarafından denetlenir ve uygunluğu onaylandıktan sonra öğrenci yurdu ruhsatı tahsis edilir.

Eğer gerçek anlamda bir yurt arayışı içerisindeyseniz; yani otel, motel, pansiyon ve benzeri bir konaklama tesis değil de standartlara uygun bir öğrenci yurdu arıyorsanız, bakanlığın yayınladığı İstanbul’daki özel yurtlar listesini incelemenizde fayda vardır. Beşiktaş İlçe GSB Müdürülüğü web sitesi, http://www.besiktas.gov.tr/ilce-genclik-hizmetleri adresindedir.

Yurtlar birbirinden ne kadar farklıdır?

istanbul'daki özel yurtlar farkı nedir

Elbette yurtlar birer ticari işletmedir ve asgari standartların ilerisinde yapacaklarından kendileri sorumludur. Yani hepsinin birbirinin tıpatıp aynısı olmasını beklemek doğru olmaz. Öğrenci yurdu işletmeciliği, diğer konaklama tesislerinin işletmeciliğinden daha farklı olduğundan, bu noktada gösterilecek hassasiyet kurum vizyonu ile ilgilidir. Açık ifade etmek gerekirse, bir kursun diğerinden daha üstün olduğunu, yalnızca bu deneyimi yaşayan öğrenciler dile getirebilir ancak elbette belli başlı standartlardan söz edilebilir.

İstanbul’daki Özel Yurtlar Hangi Özelliklere Sahip olmalıdır?

istanbul'daki özel yurtlar hangi özelliklere sahip olmalıdır?

İdeal olarak, yurtların öncelikle güvenlik ve sağlık bakımından üst standartlarda olması beklenir.

  • Giriş-çıkış güvenliği
  • Deprem güvenliği
  • Yangın güvenliği
  • Genel hijyen koşulları
  • Havalandırma ve iklimlendirme koşulları
  • Gıda güvenliği

İstanbul’daki özel yurtlar içinden seçim yaparken bakmanız gereken ilk unsurlardır. Kanunda bu koşullar belli standartlara sahip olsa da kimi kuruluşlar bu konuda daha yüksek seviyeyi benimseyebilir.

Nuvola Kız Öğrenci Yurdu İstanbul’daki Özel Yurtlar İçerisinde Hangi Konumda?

Nuvola İstanbul'daki özel yurtlar içerisinde hangi konumda?

Özel Nuvola İstanbul Beşiktaş Yükseköğrenim Kız Öğrenci Yurdu, İstanbul ilindeki resmi özel öğrenci yurtları içerisinde yer alır. Yurt binası projesi ile yapılan tesis, deprem, yangın ve diğer doğal afetler bakımından üst düzey güvenlik özelliklerine sahiptir. Tam boy turnike ve 24 saat profesyonel güvenlik hizmeti veren kuruma, dışarıdan yabancı şahısların girişi imkansız olduğundan, güvenlik noktasında herhangi bir endişeye gerek yoktur.

Ferah, ışık alan ve yeterine havalandırılan odaları düzenli olarak temizlenen Nuvola, sağlıklı ısıtma ve soğutma koşullarında, öğrencilerinin en iyi deneyimi yaşamalarını temin etmek için çalışır.

Nuvola bunların yanında, etüt odası, çizim odası, sosyal alanlar, spor salonu, çamaşırhane, ortak mutfak ve açık büfe kahvaltı gibi birçok hizmete de sahiptir.

İstanbul’da özel kız yurdu seçimi yaparken, aklınızda bulundurmanız gereken her detay, Nuvola’da standarttır.

Siz bize fazlasından bahsedin…

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

boğaz köprüsü görüntüsünün önünde, fotoğraf kareleri içerisinde istanbul'dan görseller
yurt yönetim odasının duvarında MEB tablosu var. Sağ tarafta bir kadın bu tabloyu işaret ediyor
geri planda çeşitli yurt ve öğrenci görselleri, ön planda açık kahverengi yazı ve büyük harflerle; "istanbul özel öğrenci yurtları ne kadar yeterli?" yazısı.
geri planda, ders çalışan kız öğrenci yurdu öğrencisi, önce "TL" sembolü ve üzerinde "özel yurt fiyatları" yazısı
Genel Yurt Temizliği Hizmetleri yazısının arkasında, temizlikle ilgili semboller ve elinde faraş tutan bir kadın
Kız Öğrenci Yurdu Sosyal Ortamında Yaşam yazısı altında yurt odasındaki kız öğrencilerin iki adet görseli
yurt ücreti ödeme seçenekleri ana görsel
en iyi öğenci yurdu hangisidir yazısının yanında yurt görseli bulunan resim
Öğrenci Yurtlarında Yemek Servisi Nasıl Yapılır? yazısı gerisinde, yemek yiyen öğrenciler ve yemek tabağı
Kız Yurtlarında Spor Salonu Var Mıdır? yazısı altında yürüyüş bandından yürüyen kızlar
İstanbul'daki özel yurtlar nasıl seçilir?
tepede "kız yurtları" yazılı altında otel gibi mi hizmet verir alt metni bulunan görsel. yarım daire içerisinde nuvola logosu, geri planda oda görseli ve ön planda merak eden çocuk görseli
5 parçaya ayrılmış ekrnaın ortasında daire içerisinde "kız yurtlarında beslenme" yazısı ve altında nuvola öğrenci yurdu logosu. dairenin çevresinde 2 kadın ve yiyecekler.
kız yurtlarında giriş çıkış saateleri yazısı bulunan, en tepede nuvola kız yurdu logosu yer alan tasarım
sportif araçlar ve sporcu kadın görseli üzerine spor neden gereklidir sorusu resmin altında raket, basketbol topu ve sus şişesi gibi temsili semboller yer alıyor
Öğrenci Yurtlarında İnternet Hizmeti Var Mıdır? yazısı gerisinde gülümseyen kız ve internet giren kız görselleri
soldaki yeşil zemin üzerinde, "yurt binalarında deprem güvenliği nasıl kontrol edilir?" yazısı ve altında nuvola kız yurdu logosu. ortada mühendis kadın görsseli ve onun hemen üzerinde nuvola binası görseli
Yurt Binalarının, Diğer Binalara Göre Farkları hakkında merak edilenler temalı, nuvola öğrenci yurduna ait 12 görselin küçük hallerinin yer aldığı tasarım
pembe buruşuk kağıt üzerine Kız Yurdu Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir? yazısı. geri planda ders çalışan öğrenci ve yataktan kalkan öğrenci görseli.
sertifika tasarımı üzernde büyük "yurt ruhsatı" yazısı. Üstte ve ortada Nuvola Kız Yurdu yazıları.
Öğrenci Yurtlarında 24 Saat Güvenlik Bulunmalıdır yazısı altında pembe geri plan ve güvenlik görevlisi
Uygun Fiyatlı Kız Yurdu Seçimi Nasıl Yapılır? yazısı altında yurt görseli ve yurt odasında oturan iki kız öğrenci
Üniversite binasının önünde, baş parmağıyla, onaylama işsareti yapan kız öğrenci görseli. Görsel üzerinde, kalem kutusu, palet ve yola devam yazısı.
Güvenli Konaklama İçin Resmi Öğrenci Yurdu Seçeneklerini Tercih Edin yazısı altında yurt ve yurt odasındaki kız öğrenciler