Özel Yurt Fiyatları

geri planda, ders çalışan kız öğrenci yurdu öğrencisi, önce "TL" sembolü ve üzerinde "özel yurt fiyatları" yazısı

Ülkemizde, herkesin yaşadığı şehirde üniversite okuma imkanı esasında son yıllarda ortaya çıkmış durumda. Ancak elbette büyük şehirlerdeki köklü üniversitelerde okuyup o diplomaya sahip olma hayali de elbette ağır basıyor. Büyükşehirlerin en büyük sorunlarının başında ise barınma problemi var. Öğrencilerin, güvenli ve konforlu bir konaklama çözümüne ulaşmakta çeşitli alternatifleri var olsa da en çok tercih edilen yöntem özel yurtlar öne çıkıyor ki, bu durumda Özel Yurt Fiyatları; en çok aranan konu başlıkları içerisine giriyor.

Özel yurt ücretleri, elbette KYK (Kredi ve Yurtları Kurumu) yurtlarından daha yüksektir. Özel yurtların yapıları ve sunduğu hizmetlerin özellikleri nazara alındığında, daha yüksek fiyatların söz konusu olması şaşırtıcı değildir. Örneğin; Nuvola Kız Yurdu Hizmetleri, ciddi maliyetlerle sunulan hizmetlerdir.

Bu nedenle kurumumuz, bu maliyetleri makul seviyede fiyatlarına eklemek durumundadır. Sonuç olarak, kaliteli öğrenci yurdu veya hizmetleri bakımından yüksek standartlarda bir öğrenci yurdu arıyorsak, maliyetlerin biraz daha yüksek olmasına hazır olmak durumundayız.

Kızımızın Güvenliği ve Huzuru Ne Kadar Eder?

3'e bölünmüş ekranın solunda büyük kare içinde elinde bilgisayar olan kız öğrenci, sağda iki küçük kare içinde elinde dosya olan kız öğrenciler. Özel yurt fiyatları ile öğrencilerin huzur ve konforu kıyaslaması tasvir ediliyor

Ne kadar da yanlış bir soru değil mi? Çocuğumuzun iyiliği için paha biçilir mi?

Daha önemlisi, öğrencinin öğretim hayatını etkileyen en önemli unsur; güvenli ve huzurlu barınma koşullarıdır. Sağlıklı bir ortamda yaşamak, öğretim hayatını da pozitif etkiler.

Devlet yurtları, elbette öğrenciler için asgari koşullarda bu zemini sunar. Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından inşa edilen ve yönetilen yurtlar, gerekli koşullara sahiptir. Bunun yanında üniversitelerin yurtları da ihtiyacı karşılayabilir. Fakat bir sorun vardır.

KYK, üniversiteler ve belediyelerin sunduğu yurt hizmetlerinin kontenjanı sınırlıdır. Bu durumda doğal olarak, özel yurt arayışı öne çıkar. Ebeveynlerin kızları için aradıkları huzur ve yüksek standart arayışı da öne çıkınca, doğal olarak özel öğrenci yurdu; İstanbul’un en yaygın ihtiyaçlarından birisi haline gelir.

Bu arayış kapsamında yapılan en ciddi hata; aramanın odağını, Özel Yurt Fiyatları bağlamında tutmaktır. Zira fiyatlar, eğer ucuz olmaları için araştırılıyorsa, bunun istenmeyen sonuçları olma ihtimali vardır. Zira düşük fiyat, düşük profil demekti ki; kız yurdu seçerken düşük profil istemeyiz.

Özel Yurtların Özellikleri Nelerdir?

sağda, pembe transparan renk altında özel yurt koridoru, solda bir başka özel yurt görüntüsü ve altında yurt odası silüeti

Özel Yurt Fiyatları, verdikleri hizmet dikkate alındığında aslında hiç de yüksek değildir. Günümüz yaşam koşullarında gelirlerimizin giderleri karşılaması zorlaşırken, bu maliyetler göze çok gelir. Pekiyi gerçekten öyle midir? İstanbul’daki özel yurtlar, hangi özelliklere sahiptir ve fiyatları neye göre ortaya çıkar?

Kurum Vizyonu

Özel Yurt Fiyatları, kurumların vizyonlarına; dolayısıyla sundukları hizmetlerin kalite standartlarına bağlı olarak değişir. Elbette lüks, farklı bir seviyedir ve bunun bir maliyeti olacaktır. Ancak esasen maliyetleri doğrudan etkileyen unsurların başında lüks faktörü gelmez. Özel yurt ücretleri; sağlık, güvenlik ve konfor için sarf edilen maliyetlerle ilgili olarak değişir.

Kurum, üst düzey güvenlik vizyonuna sahipse; buna göre personel çalıştıracak ve yapılanmasını buna göre kurgulayacaktır. Bunun yanında, tesis yapılanmasının fiziksel güvenlik özellikleri, ilk tesis ve tesis işletme maliyetlerini etkiler. Depreme dayanıklılık, yangın ve diğer afetlere karşı güvenlik, belli maliyetleri doğurur. Doğal olarak bu maliyetler, Özel Yurt Fiyatları üzerinde etkilidir.

Hizmet Seviyesi

Özel yurtlarda hizmet seviyesi veya başka bir deyişle özel yurtların hizmet standartları ve türleri, fiyatları etkiler.

 • Temizlik görevlilerinin sayısı
 • Güvenlik görevlilerinin sayısı
 • İdari personeli sayısı

ilk ve en büyük maliyet kalemleri olarak tanımlanır. Bunun yanında kurumun, öğrencilerine sunduğu yaşam ve konfor araçları da maliyetler üzerinde önemli etkenlerdir.

Nuvola Kız Öğrenci Yurdu;

 • Günlük ve düzenli temizlik
 • 7/24 güvenlik
 • Dijital güvenlik takibi
 • Dijital afet güvenliği takibi
 • Tam boy turnike ile giriş-çıkış güvenliği
 • 24 saat idari ve destek personeli
 • Kahvaltı ve gün içinde beslenme hizmeti
 • Çamaşırhane hizmeti
 • Spor salonu hizmeti
 • Çalışma odası (Etüd odası) hizmeti
 • Çizim odası hizmeti
 • Ortak mutfak hizmeti
 • 24 Saat sıcak su ve özel banyo
 • Tam donanımlı odalar
 • Konforlu yataklar

ve daha pek çok hizmeti ile öğrencilerine, ihtiyaç duyacakları her konuda yüksek profilli hizmet sunar. Özel Yurt Fiyatları genel seviyesini dikkate aldığımızda, bizim yurt fiyatlarımız; buna göre çok değildir. Aslında burada sorulması gereken, “çok” olan nedir? Biz, ne kadar maliyeti normal görüyoruz? Aslında bu sayfada buna cevap arıyoruz…

Konum

Özel Yurt Fiyatları, yurtların konumuna göre ciddi şekilde değişir. İstanbul’da özel yurt ücretleri araması yaptığınızda, konuma göre; standartları aynı olsa dahi fiyatların önemli ölçüde değiştiğini görürsünüz. Buna etken, yurtların standartları veya hizmet türü olmayabilir. Yurtların konumu, erişim imkanlarını etkiliyor olduğundan, önemli bir unsurdur.

Öğrencilerin, okullarına yakın veya şehrin her noktasına erişebildikleri konumdaki bir yurdu tercih etmeleri yaygın bir eğilimdir. Bu da yurt fiyatları üzerinde önemli bir etkiyi ortaya çıkarır.

Ancak burada bir yanlış anlaşılmanın önüne geçmek gerekir. Konumun, fiyatları etkiliyor olması; rant durumu ile ilgili değildir. Daha doğrusu burada bir rant etkisi varsa; bu, kurumla değil, genel konjonktürle ilgilidir. Zira konuma dair rant, öncelikle mal sahipleri tarafından hesaba alınır.

Beşiktaş’ta öğrenci yurdu olarak kullanılacak bir binanın kiralama veya satın alma maliyeti ile Beylikdüzü’nde bir yurt elbette çok farklı olacaktır. Doğal olarak bu edinim maliyetleri Özel Yurt Fiyatları üzerinde etkilidir.

Oda Türü ve Özel Yurt Fiyatları

Oda türü, Özel Yurt Fiyatları üzerindeki en net ve ciddi farkın sebebidir. Tüm hizmetler ve standartların dışında, bu tercih fiyatın misli ile değişmesine neden olur. Özel oda (1 kişilik oda), 2 kişilik oda, 3 kişilik oda ve 4 kişilik oda seçenekleri, özel kız yurtlarında genel seçeneklerdir. (4 Kişilik odalardan daha kalabalık seçenekler genellikle özel yurtlarda bulunmaz.) Seçilecek odanın hangisi olduğuna göre; doğal olarak fiyatlar tüm yurtlarda farklılık gösterir.

Ev Kiralama ve Özel Yurt Fiyatları Kıyaslaması

Kimilerimiz, ev kiralama seçeneğinin daha ekonomik olduğunu düşünürüz. Derinlikli düşünmeyince bu doğru görünür. Fakat detaya baktığımızda, aslında hiç de öyle olmadığını görürüz. En azından maliyetin düşük olması, şartların iyi olması sonucunu getirmez.

Nuvola Kız Yurdu’na komşu bir konumda ev kiralayacağınızı varsayalım. Birkaç arkadaş bir araya gelmek veya tek başınıza kiralama yapmak gibi seçenekleriniz var. Online bir kiralık ev araştırması, bize genel maliyetleri söyleyecektir. Hemen sarı logolu siteye girip, “İstanbul, Beşiktaş, Kiralık, Konut” seçeneklerini işaretleyelim.

Sonuçlar….

ev kiralama sitesinden alınan iki ayrı kiralığın ekran görüntülerine bakan ve şaşıran kızın kompozisyonu

Örnek olarak aldığımız konutlar, 2 kişilik konaklama için uygun konutlar olup sıradaki yaklaşık maliyetleri de beraberinde getirecektir.

 • Aidat: 1000TL
 • Isınma: 1000TL
 • Elektrik: 500TL
 • Su: 300TL
 • İnternet: 500TL
 • Temizlik: 1000TL
 • Beslenme: 10000TL (minimum/iki kişi)

Toplamda, ek maliyetleri en düşük seviyede tuttuğumuzda; 14300TL daha hesaba eklenecektir.

Aylık toplam maliyetleri iki kişiye böldüğümüzde ise ev kiralamanın maliyetinin yaklaşık kişi başı; 35Bin TL olduğunu görüyoruz.

Şimdi karşımıza başka sorular çıkıyor

 • Tutacağınız evin deprem güvenliği, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın ruhsatlandırma standartlarına göre değerlendirilmiş ve onaylanmış mı?
 • Kiralık evde, yangın ve doğal afet güvenliği donanımı var mı?
 • İlgili konutun, öğrencilerin barınma alanı olarak kullanabilmesi için gerekli donanımı var mı?
 • Konutta spor ve beden eğitimi için gerekli donanım var mı?
 • Kiralık konutun güvenliği nasıl sağlanıyor veya böyle bir özellik var mı?
 • Kiralayacağınız konutta temizliği kim yapacak?
 • Kiralık evde kahvaltı ve yemekleri kim yapacak?
 • Final döneminde bulaşıktan kim sorumlu?
 • Kiralama şartları nasıl? Örneğin; sadece öğretim dönemi boyunca kiralama yapmak mümkün mü?

Sorular, uzar gider…

Bu şartlar altında yıllık; 400.000TL’ye ulaşan bir ev kiralama maliyeti, özel yurt fiyatları ile kıyaslandığında ucuz mudur? Siz karar verin…

Özel Yurt Fiyatları 2024 – 2025 Öğrenim Döneminde Ne Kadar?

Özel Yurt Fiyatları 2023 yılında İstanbul’un merkez konumlarında 40.000 ila 250.000TL arasında değişmekteydi. 2024 güz dönemi için enflasyon etkisi de dikkate alındığında bu rakamların değişme ihtimalini dikkate almak gerekir.

Nuvola Kız Yurdu Fiyatları, bulunduğu konum ve sunduğu hizmet standartlarına karşın, mümkün olan en uygun seviyede yer alır. Biz kurumumuzda konaklayan öğrencilerimizi ailemizin birer bireyi sayar ve sadece onlar için değil, aileleri için de uygun şartları temin etmeye çalışırız.

Ülkemizin genel ekonomik koşulları dahilinde, en uygun Özel Yurt Fiyatları kurumumuz tarafından sağlanmak için çalışılır. Kurum vizyonumuz kapsamında, niteliklerden taviz vermeden, en iyi koşulları oluşturmaya çalışıyoruz. Bu noktada yurt ücretleri bağlamında en iyi şartları oluşturmak, bizim için önemlidir.

2024 – 2025 Öğretim Yılı yurt fiyatları ve diğer tüm detaylarla ilgili bizden dilediğiniz zaman bilgi alabilirsiniz. İletişim sayfamızda yer alan formları ve bağlantılar veya 0 212 270 70 40 numaralı telefondan bize ulaşmanız mümkündür.

2 cevaplar
  • nuvola
   nuvola says:

   Merhaba

   Nuvola Kız Yurdu, İstanbul, Beşiktaş’ta hizmet veriyor. Maalesef Hacettepe Üniversitesi için doğru bir seçenek değildir. İlginiz için teşekkür ederiz.

   Yanıtla

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

boğaz köprüsü görüntüsünün önünde, fotoğraf kareleri içerisinde istanbul'dan görseller
yurt yönetim odasının duvarında MEB tablosu var. Sağ tarafta bir kadın bu tabloyu işaret ediyor
geri planda çeşitli yurt ve öğrenci görselleri, ön planda açık kahverengi yazı ve büyük harflerle; "istanbul özel öğrenci yurtları ne kadar yeterli?" yazısı.
geri planda, ders çalışan kız öğrenci yurdu öğrencisi, önce "TL" sembolü ve üzerinde "özel yurt fiyatları" yazısı
Genel Yurt Temizliği Hizmetleri yazısının arkasında, temizlikle ilgili semboller ve elinde faraş tutan bir kadın
Kız Öğrenci Yurdu Sosyal Ortamında Yaşam yazısı altında yurt odasındaki kız öğrencilerin iki adet görseli
yurt ücreti ödeme seçenekleri ana görsel
en iyi öğenci yurdu hangisidir yazısının yanında yurt görseli bulunan resim
Öğrenci Yurtlarında Yemek Servisi Nasıl Yapılır? yazısı gerisinde, yemek yiyen öğrenciler ve yemek tabağı
Kız Yurtlarında Spor Salonu Var Mıdır? yazısı altında yürüyüş bandından yürüyen kızlar
İstanbul'daki özel yurtlar nasıl seçilir?
tepede "kız yurtları" yazılı altında otel gibi mi hizmet verir alt metni bulunan görsel. yarım daire içerisinde nuvola logosu, geri planda oda görseli ve ön planda merak eden çocuk görseli
5 parçaya ayrılmış ekrnaın ortasında daire içerisinde "kız yurtlarında beslenme" yazısı ve altında nuvola öğrenci yurdu logosu. dairenin çevresinde 2 kadın ve yiyecekler.
kız yurtlarında giriş çıkış saateleri yazısı bulunan, en tepede nuvola kız yurdu logosu yer alan tasarım
sportif araçlar ve sporcu kadın görseli üzerine spor neden gereklidir sorusu resmin altında raket, basketbol topu ve sus şişesi gibi temsili semboller yer alıyor
Öğrenci Yurtlarında İnternet Hizmeti Var Mıdır? yazısı gerisinde gülümseyen kız ve internet giren kız görselleri
soldaki yeşil zemin üzerinde, "yurt binalarında deprem güvenliği nasıl kontrol edilir?" yazısı ve altında nuvola kız yurdu logosu. ortada mühendis kadın görsseli ve onun hemen üzerinde nuvola binası görseli
Yurt Binalarının, Diğer Binalara Göre Farkları hakkında merak edilenler temalı, nuvola öğrenci yurduna ait 12 görselin küçük hallerinin yer aldığı tasarım
pembe buruşuk kağıt üzerine Kız Yurdu Fiyatlarını Etkileyen Faktörler Nelerdir? yazısı. geri planda ders çalışan öğrenci ve yataktan kalkan öğrenci görseli.
sertifika tasarımı üzernde büyük "yurt ruhsatı" yazısı. Üstte ve ortada Nuvola Kız Yurdu yazıları.
Öğrenci Yurtlarında 24 Saat Güvenlik Bulunmalıdır yazısı altında pembe geri plan ve güvenlik görevlisi
Uygun Fiyatlı Kız Yurdu Seçimi Nasıl Yapılır? yazısı altında yurt görseli ve yurt odasında oturan iki kız öğrenci
Üniversite binasının önünde, baş parmağıyla, onaylama işsareti yapan kız öğrenci görseli. Görsel üzerinde, kalem kutusu, palet ve yola devam yazısı.
Güvenli Konaklama İçin Resmi Öğrenci Yurdu Seçeneklerini Tercih Edin yazısı altında yurt ve yurt odasındaki kız öğrenciler