pembe zemin üzerinde, solda nuvola logosu ve altında "yangın ihbar sistemi" yazısı. Sağda yangın donanımı ile ilgili bir adet büyük üç adet küçük görsel. Yangın alarmı, yangın tüpü, yangın söndürücü ve merkezi ihbar donanımı

Yangın İhbar ve Söndürme Sistemi

Yangın güvenliği, tüm yapılar için hayati öneme sahiptit. Öğrenci yurtlarında durum, çok daha hassastır. Çok sayıda kişinin konakladığı yaşam alanları söz konusu olduğundan, bu ortamlarda özel tedbirler alınması gerekir. Nuvola Kız Yurdu da, bağlı bulunduğu özel yurt yönetmeliği gereği olan koşulları ve daha fazlasını sağlar.

Nuvola Kız Yurdu Yangın Güvenliği önlemleri

Nuvola Kız Yurdu, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Özel Barınma Hizmetleri yönetmeliğine bağlıdır. Bu yönetmelik, tüm özel yurtlardaki sistemin geliştirilmesi ve işletilmesi şartlarını belirler. Buna göre, yurtlarda, yangın ihbar donanımı, yangın söndürme donanımı, yangın merdiveni ve acil durum kaçış hatları bulunur. Biz de kurum binamızda bu gereksinimleri eksiksiz sağlarız.

Yangın İhbar Donanımı

Nuvola kız yurdu, tüm katlar ve odalarda sensörlerle donatılmıştır. Sensörler duman algılamaları durmunda derhal alarmı çalıştırır ve itfaiye haberdar edilir. Bu sayede, vakit kaybedilmeden müdahale edilmesi için girişimde otomatik olarak bulunulur.

Yangın Alarmı

Binamızda, elektronik kontrollü otomatik yangın alarmı bulunur. Elle çalıştırılan acil durum butonlarının yanında, sensörlerin duman algılaması halinde otomatik devreye giren bu sistem, öğrencilerin olabildiğince erken harekete geçmesini sağlar.

Betonarme Yangın Merdiveni

Yangın merdivenleri, yangın güvenliğinde en önemli unsurdur. Yurt binalarının açılış izni verilirken, bu gereksinimin karşılanmış olmasına büyük önem verilir. İtfaiye Dire Başkanlığı’nın yapacağı denetimlerde verilen rapor, Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından hassasiyetle değerlendirilir ve kanuna uygunsuz şartlarda, hiçbir şekilde kurum açma izni verilmez.

Nuvola Kız Yurdu, yurt projesi ile inşa edilmiş bir bina olduğundan, yangın merdiveni donatısı inşası sırasında sağlanmıştır. Sonradan eklenen demir merdivenler değil, binaya entegre ve yangın güvenliği koşulları özel olarak sağlanmış betonarma yangın merdiveni ile hizmet veririz.

Betonarme yangın merdiveni, ısı ve doğrudan ateş dayanımı yüksek ve kaçış anında koruma alanı sağlayan bir donatıdır. Bu sayede güvenli tahliye mümkün olabilmektedir.

Yangın Söndürme Donanımı

Binamızda, her katta yangın hortumu ve diğer söndürme donanımı bulunur. Ayrıca binamızdaki tüm ortak alanlar ve her bağımsız yaşam alanında, sprinkler ismi verilen tavanda yer alan söndürücüler bulunur. Yangın anında otomatik olarak devreye giren ve sprey biçimde ortama su püskürten bu sistem, yangın güvenliğini ciddi şekilde artırır.

Amerikan Ulusal Yangın Güvenliği Örgütü’nün Yangın Güvenliği Sistemleri Raporu‘na göre; tavandan püskürtmeli otomatik yangon söndürme sistemleri, yangının kontrol alınma oranını %95’e kadar artırıyor.

Biz de Nuvola Kız Yurdu olarak bu sistemi kullanıp, diğer terbdirlerimizle birlikte; can güvenliğinizi %100 teminat altına almak için çalışıyoruz.

Güvenli Evinize Hoşgeldiniz

Nuvola Kız Yurdu, güven ve huzurla yaşayacağınız bir ev olma misyonu taşır. Farklı oda tipleri ile verdiğimiz yurt hizmetinden, en yüksek memnuniyeti almanız için çalışırız. İletişim sayfamızdaki kanallardan bize ulaşabilir, sormak istediğiniz tüm sorularınızı yönetltebilirsiniz. Yurt personelimiz, sizlere hizmet vermek için hizmetinizde olacaktır.