Depreme dayanıklı bina ile güvendesiniz

Nuvola Kız Öğrenci Yurdu, yeni inşa edilmiş depreme dayanıklı bina ile hizmet verir. Kurum binamız, tüm doğal afet ve acil durumlarda azami dayanıklılık gereksinimlerini karşılar. Öğrencilerimizin güvenliği için tüm detayları, hassasiyetle değerlendiriyor ve tedbirlerimizi hassasiyetle alıyoruz.

Kurum binamız, en son deprem yönetmeliği ile inşa edilmiş, inşa sonrasında ve güncel olarak rapor yenilemeleri yapılmıştır. Hali hazırda kurum binamız, karot testleri ile onaylanan deprem raporuına sahiptir.

geri planda karartılmış iki yüksek bina. Otada pembe zemin üzerinde, "deprem güveliği" altında "depreme dayanıklı bina" ve "yeni yönetmeliğe göre inşa edilmiş güvenli yurt binası" yazısı

Deprem, ülkemizin bir gerçeği olmakla birlikte en büyük endişemiz olarak hayatımızın merkezinde yer alır. Depreme zarar görmemize neden olan esas etkenin yapılar olduğunu biliyoruz. Buna bağlı olarak depreme dayanıklı bina konusunu en başta ele alıyoruz. Yurdumuzda konaklayan öğrencilerimizin güvenliğini, veliler kadar önemsiyoruz.

Sorumluluğu bize verilmiş olan kızlarımızın, hiçbir olumsuzlukla karşılaşmadan hayatlarının en güzel yıllarını geçirmesini istiyor, buna yönelik olarak öncelikle bağlı bulunduğumuz yurt açma ve işletme mevzuatı uyarınca deprem güvenliği konusunda en hassas pozisyon alıyoruz. Depreme dayanıklı bina, Nuvola için birinci önceliktir. Bu konuda hassas tedbirler aldığımızdan ve ilgili denetim ve izinlere uygun olduğumuzdan emin olabilirsiniz.

NUVOLA, Yurt Olarak İnşa Edilmiştir

Nuvola Kız öğrenci yurdu, Beşiktaş’ta örneği zor bulunabilecek, inşaatı yurt binası olarak yapılmış yapılardan bir tanesidir. Elbette İstanbul’da benzeri niteliklere sahip pek çok yurt vardır. Biz sahip olduğumuz bu özellikten, bilhassa bahsediyor ve bunu vurgulamak istiyoruz.

Öncelikle yurt binası olarak inşa edilen binaların, diğer tüm binalardan farklı nitelikleri vardır. Bu binaların projeleri, özel olarak hazırlanır ve uygulama buna göre yapılır. Yurt binalarının, göz alıcı niteliklere sahip olması beklenmez. Bu binaların en önemli prestij özelliği, sahip oldukları güvenlik niteliklidir. Ayrıca yurt binalarının yapılanışı itibariyle, kullanım özelliklerinin de buna çok daha uygun olduğu söylenebilir.

Örneğin bir yurt binası projesinde, 3+1 dairelerden menkul kat planları söz konusu değildir. Yurt binası projelerinde; çeşitli büyüklüklerde yurt odaları, çalışma alanları, sosyal alanlar, kişisel bakım alanları ve acil durum kaçış hatları projelendirilir. Kanundan doğan en önemli sorumluluk, bu kurumların öğrencilerin can güvenliğini sağlamasıdır. Bunun için özellikle acil durum ve doğal afet tedbirleri öncelikle denetlenir.

Herhangi bir şekilde sonradan yurt binasına dönüştürülmüş yapıların, doğal olarak bu tedbirlere sonradan uydurulması söz konusu olacaktır. Biz bu koşullara doğuştan sahibiz.

Deprem güvenliğini kim garanti ediyor?

Kurumumuz inşaatında ve inşaatından sonra çeşitli denetimlere tabi tutulmuş bir binaya sahiptir. Zaten inşasında en son protokoller uygulanan yurt binamız, kamu otoritesinin denetimine düzenli olarak tabi tutulur. 2023 yılında yaşanan büyük depremin ardından, ülke genelinde olduğu gibi İstanbul’da da bir denetim seferberliği başlamış ve kurumumuz bu denetim listesindeki yerini almıştır.

Gençlik ve Spor Bakanlığı denetiminde hizmet veren kurumumuz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı uygunluk raporuna sahiptir. Ayrıca İstanbul Teknik Üniversitesi tarafından verilmiş depreme dayanıklı bina raporumuz da mevcuttur.

Sahip olduğumuz inşaat standartlarının yeterliliği ve kamu denetimi durumuna rağmen, biz kurumumuzun güvenlik özelliklerini düzenli olarak kendi iç denetim uygulamalarımıza tabi tutuyoruz. Bu sayede, deprem güvenliği başta gelmek üzere tüm güvenlik unsurlarını ilk elden ve en detaylı biçimde ele alıyoruz.

Bizim varlığımızın sebebi olan sizlere karşı en büyük sorumluluğumuz, sizlerin huzur ve güvenliğini temin etmektir. Bu misyonundan hiçbir taviz vermeden, maliyeti neyi gerektiriyor olursa olsun tüm eylemleri eksiksiz bir şekilde gerçekleştiriyoruz.

Depreme Dayanıklı Bina Zorunluluktur!

Her ne kadar pek çok işletme, depreme dayanıklı bina ile hizmet verdiğini bir özellik gibi öne çıkarıyor olsa da bu bir zorunluluktur. Deprem önceliği bulunan, yani riskli coğrafyalarda yer alan şehirlerde özellikle deprem denetimi hassasiyeti söz konusudur. İstanbul da bu iller içerisinde yer aldığından, deprem dayanıklılığı hususunda tedbirli olmak bir zorunluluktur.

Nuvola Kız Öğrenci Yurdu, sonradan yurda dönüştürülmüş ve inşa standartları yeni yönetmeliklere uygun olmayan bazı binalardan farklıdır. Binamız, doğrudan yurt olması için temelden inşa edilmiş bir binadır. Tüm inşa standartlarını kendimiz belirlediğimiz binamızın, yapılışında yurt projesi kullanılmış ve standartlar buna göre belirlenmiştir.