pembe zemin üzerinde, sağda çizim yapan kız örğenci görseli, solda "çizim odası" yazısı ve sol altta nuvola kız yurdu logosu

Çizim Odası Kullanımı

Çizim odası, mimarlık ve mühendislik gibi alanlarda eğitim gören öğrenciler ile güzel sanatlar fakülteleri ve benzeri bölümlerde eğitim gören öğrencilerin, dersleriyle ilgili etkinliklerde yaygın olarak ihtiyaç duydukları özel tasarlanmış alanlardır. Nuvola kız öğrenci yurdu, öğrencilerin bu gereksinimlerini karşılayabilmeleri maksadıyla, özel donanımları bulunan çizim odalarına sahiptir. Bu sayede öğrenciler, en uygun koşullarda çalışma ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilirler.

Çizim odaları hangi özelliklere sahip olmalıdır?

Çizim odası, öncelikle ölçek bakımından uygun koşullara sahip olmalıdır. Çizim yapılan yüzeylerin büyüklüğü, herhangi bir ders kitabından çok farklı olacağı için, buna uygun genişlikte zeminlerin temin edilmiş olması gerekir. Çizim masalarının yeterli genişlikte olması çizim odalarının birinci temel özelliği olarak tanımlanır.

Uygun ışıklandırma, tüm ders çalışma ortamlarında olduğundan biraz daha fazla çizim odalarında önemlidir. Doğru ışın doğru miktarda alınamaması halinde, çizim niteliklerini kayıplar söz konusu olabilir. Çizim odalarında genellikle 5000K ve üzeri beyaz ışıklar tercih edilir.

Çizim işlemi çok uzun zaman dilimlerini kapsayabiliyor olduğundan, buradaki özellikle oturma gruplarının, öğrencinin konforunu sağlaması çok önemlidir. Duruş bozukluklarına yol açacak nitelikte koltuklar değil, mümkün olduğunca ergonomik ve ortopedik oturma grupları tercih edilmelidir,

Tasarım yapılan ortamların, bir diğer önemli gereksinimi; araç ve gereçlerin kullanımını kolaylaştıracak unsurların var olmasıdır. Çizim masalarında, çizim için kullanılacak araç ve gereçlerin kolaylıkla erişilebilir olması gerekir ki bunun için özel donanımlar kullanılabilir. Modern çizim masalarında bu gibi gereksinimler zaten karşılanmış olarak gelecektir.

Yeterli kapasite sağlanmalıdır

Çizim odalarının kullanımı noktasında, yurt yönetimlerinin mevcutlara da bakarak uygun bir kapasite kullanımı zemini oluşturulması gerekir. Çok sayıda öğrencinin aynı anda çizim yapma gereksinimi duyması halinde, çakışmalar öğrencilerin çalışma performansını negatif etkileyebilir.

Nuvola kız öğrenci yurdunda, çizim odası standartları evrensel ve modern standartlara uygun biçimde geliştirilmiştir. Kurumumuzda öğrencilerimizin, konforlu biçimde çalışmalarını sürdürebilmesi için gerekli şartları oluşturduk ve sürekli geliştiriyoruz. Oda tipleri gibi, hizmetler noktasında da yüksek standartlar ve çeşitlilik benimsiyoruz.

Gerekli donanıma sahip, huzurlu, konforlu ve güvenli bir ortamda çizim yapabilen öğrencilerimiz, bu alanları dilediği zaman dilediği süreyle kullanabiliyor.

Bizimle, iletişim sayfamızdaki kanallarsan şimdi bağlantıya geçebilirsiniz. Sizi de aramızda görmekten memnuniyet duyarız.